poród
Ciąża i poród

Przygotowanie do porodu- czy w ogóle jest możliwe?

To pytanie zadaje sobie chyba każda przyszła mama. Kiedy termin porodu nieubłaganie się zbliża, emocjonalny rollercoaster przyspiesza do niesamowitych prędkości. Jak się przygotować? Co zrobić, żeby poród nie był traumą, a raczej wspaniałym przeżyciem, początkiem najpiękniejszej życiowej roli? Dowiedz się, jakie znaczenie ma odpowiednie przygotowanie do porodu!

Przygotowanie do porodu- czyli co?

Szukając informacji na temat tego, jak przygotować się do porodu, z pewnością znajdziesz całą masę cennych wskazówek, jak przygotować ciało, mięśnie, krocze. To bardzo ważne informacje, na nich również się skupimy. Pamiętaj jednak, że fizyczne przygotowanie ciała jako mięśni to nie wszystko, bo ogromne znaczenie ma psychika. Nie ma chyba w życiu człowieka bardziej spektakularnego procesu niż poród. Te kilka, kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt godzin nadludzkiego wysiłku sprowadza na świat nowe życie. To nie może być proste! Jak zatem zadbać o siebie przed tym wielkim wydarzeniem, by czuć siłę i moc, a nie przerażenie?

Przygotuj swoje ciało

O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna w ciąży można dowiedzieć się bardzo dużo. Idealna jest joga, pilates czy nawet specjalnie dostosowane do potrzeb kobiety ciężarnej zajęcia z aerobicu. Dzięki aktywności fizycznej mięśnie stają się bardziej elastyczne, lepiej radzą sobie z rosnącym obciążeniem i wysiłkiem, jaki je czeka. Bardzo ważny jest także trening dna miednicy. Czy wiesz, że brak przygotowania tych mięśni do obciążenia związanego nie tylko z samym porodem, ale z koniecznością dźwigania dodatkowych kilogramów przez całe 9 miesięcy bardzo często skutkuje trudniejszą regeneracją po porodzie i kłopotami z wysiłkowym nietrzymaniem moczu? Ćwiczenia pozwalają też uniknięcie dolegliwości w trakcie ciąży, np. bólu spojenia łonowego. To dlatego warto wykonywać proste ćwiczenia dobrane przez terapeutę uroginekologicznego. Kilka minut dziennie wystarczy, to naprawdę niewiele!

Masaż krocza- na czym polega i jak przygotowuje do porodu?

Masaż krocza to bezpośrednie przygotowanie tkanek krocza do wydania dziecka na świat. Odpowiednio przygotowane tkanki są lepiej rozciągnięte, elastyczne, a co za tym idzie, ryzyko pęknięcia lub konieczności nacięcia podczas porodu jest znacznie mniejsze. Do masażu krocza przeznaczone są specjalne olejki i oliwki, doskonale nadaje się do tego celu również olej zimnotłoczony z wiesiołka.

Ważne, by masaż krocza wprowadzić do rutyny około 35. tygodnia ciąży.

Szkoła rodzenia- tak czy nie?

Bez wątpienia, zajęcia w szkole rodzenia to doskonały pomysł i nieocenione wsparcie dla każdej przyszłej mamy, ale także towarzyszącego jej taty. Podczas zajęć kobieta poznaje ogólne fakty dotyczące fizjologii porodu, jego przebiegu, zasad prawidłowego oddechu i parcia. To wszystko potrafi zdziałać cuda, gdy czas porodu rzeczywiście nadejdzie. Wiesz przecież, że najbardziej przeraża nas to, co nieznane. Jeśli będziesz przygotowana na to, co nadejdzie, podejdziesz do tego z większym spokojem. Dotyczy to również taty, który na zajęciach dowie się, jak wspierać swoją partnerkę w tym trudnym czasie.

Co z psychiką?

Tak naprawdę to chyba mental jest tutaj najważniejszy. Ina May Gaskin, położna praktykująca w USA mówi, że :

„Niezależnie od tego, gdzie i jak kobieta zamierza urodzić to doświadczenie wpłynie na jej emocje, ciało i umysł do końca jej życia”.

Jest w tym niesamowicie dużo prawdy. Bardzo duże znaczenie mają tu także wzorce kulturowe, a te nie są zbyt wspierające dla kobiet. Przyjęło się, że poród to przede wszystkim ból. Takie historie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, bo w istocie, w czasach naszych mam czy babć opieka położnicza i same porody wyglądały zupełnie inaczej. Kiedyś właściwie nie było innej opcji jak leżenie na plecach z nogami do góry i czekanie na to, co przyniesie los. Dziś do porodu podchodzi się już na szczęście zupełnie inaczej. Rodząca ma prawo słuchać siebie, swoich pierwotnych instynktów, rytmu ciała. Poród naprawdę nie musi być traumatyczny, ale wiele zależy od nastawienia w głowie.

Coraz więcej mówi się o afirmacjach, błękitnych porodach i traktowaniu całego procesu jako „momentu przejścia”. W gruncie rzeczy to my decydujemy o tym, co czytamy i czym karmimy naszą podświadomość. Mogą to być trudne, traumatyczne historie porodów z czasów, gdy o znieczuleniu można było jedynie pomarzyć, czy może jednak będą to pozytywne historie porodowe dodające wiary w możliwości kobiecego ciała. Bo te możliwości są niesamowite!

Plan porodu- czy jest potrzebny?

Plan porodu to pewnego rodzaju dokument zawierający wszystkie oczekiwania, plany dotyczące tego, jak ten poród ma przebiegać. Oczywiście, bardzo często zdarza się, że jego przebieg wymusi zupełnie inne działania, a w pierwszej kolejności pod uwagę bierze się przecież dobro i bezpieczeństwo dziecka i matki. Samo posiadanie planu porodu jednak, przemyślenie go i wizualizacja jego przebiegu daje pewnego rodzaju spokój wewnętrzny. Szczególnie mocno podkreślają to kobiety, które podchodzą do porodu zadaniowo. Plan porodu nie musi być sporządzany na żadnym specjalnym formularzu, nie ma jednego konkretnego wzoru, choć wiele przykładów można znaleźć w Internecie. Zdecydowanie najlepszą opcją jest stworzenie takiego planu samodzielnie. To naprawdę pozwoli na osiągnięcie spokoju i opanowania, kiedy wielka chwila nadejdzie.

Podsumowując

A zatem- czy do porodu można się przygotować? Oczywiście, że można! I nawet trzeba. Poród to piękne, choć trudne doświadczenie zmieniające życie kobiety na zawsze. Ta mała istota, która ma się pojawić na świecie przewróci Twój świat do góry nogami. Pamiętaj, że w przejściu między Twoim bezpiecznym łonem a światem zewnętrznym możesz jej pomóc swoim odpowiednim przygotowaniem i nastawieniem. Ciało kobiety to magia i nadludzka siła, a naszym jedynym zadaniem jest w to uwierzyć i zaufać- damy radę!

Jak Wy przygotowujecie się lub przygotowywałyście się do porodu? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA