Kreatywność jest cechą wyjątkowo pożądaną na obecnym rynku pracy. Od potencjalnych pracowników oczekuje się, że będą myśleć nieszablonowo, szukać nietypowych rozwiązań i mieć otwarty umysł. Mało kto wie, że zalążki tej wspaniałej cechy mają swoje miejsce już w dzieciństwie. Dlaczego rozwój kreatywności jest tak ważny i w jaki sposób wspierać ją od najmłodszych lat?
Czym właściwie jest kreatywność?
Kreatywność jest pewną zdolnością do generowania nowych pomysłów, tworzenia czegoś nowego. Mówiąc inaczej, jest to myślenie poza utartymi schematami, z otwartym umysłem. Kreatywności jako cechy nie da się nauczyć, można ją jednak rozwijać. Dzieci z natury są twórcze i mają ogromne predyspozycje do rozwoju kreatywności, potrzebują jedynie umiejętnego wsparcia, by w pełni rozkwitnąć. Według psychologów, kreatywność warto rozwijać już u dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż to właśnie w tym okresie ich wyobraźnia rozwija się najintensywniej.
Czy cechy matki wpływają na kreatywność dziecka?
Okazuje się, że cechy matki mają ogromny wpływ na kreatywność dziecka. Największy wpływ na nią ma odwaga matki. Amerykański psycholog Rollo Maya twierdzi, że „Odwaga jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na twórczość”. I rzeczywiście, niski poziom neurotyzmu i lęku u matki wpływa na to, w jaki sposób ukazuje ona świat dziecku, a to z kolei ma ogromne znaczenie dla rozwoju jego kreatywności.
Cechą matki, która bezpośrednio wpływa na kreatywność dziecka jest także otwartość na doświadczenia i ekstrawertyczny charakter. Dziecko wzrastające w atmosferze otwartości i elastyczności z dużą dozą prawdopodobieństwa rozwinie swoją kreatywność i będzie ją wykorzystywać w dorosłym życiu.
Ciekawostką może być fakt, że kreatywność o wiele lepiej rozwija się u dzieci, w których domu było mniej sztywnych zasad. Nie chodzi tu oczywiście, o brak stawiania granic, które są przecież dziecku bardzo potrzebne. Chodzi raczej o większą elastyczność i swobodę, która powinna być nieodłącznym elementem szczęśliwego dzieciństwa.
Jak rozwijać kreatywność dziecka?
Mogłoby się wydawać, że najlepszą i jedyną drogą dla rozwoju kreatywności dziecka jest zapewnienie mu odpowiedniej liczby zajęć plastycznych, manualnych czy artystycznych. Oczywiście, takie aktywności mają bardzo dobry wpływ na kreatywność, jednak czasem o wiele bardziej twórcza niż kolejne zajęcia jest… nuda! Dziecko, które się nudzi, ma szansę wymyślić coś swojego, poza schematami. Zdecydowanie warto zapewnić maluchowi odrobinę nudy raz na jakiś czas, wypić w tym czasie ciepłą kawę i spokojnie obserwować, jak rodzą się wspaniałe pomysły!
Zajęciem, które wspiera kreatywność jest kolorowanie. Warunkiem jest jednak brak ingerencji dorosłego w kolorowane dzieła. No i co z tego, że dziecko usilnie koloruje słonia na fioletowo, a słońce na zielono? Poprawiając go, zabijamy w nim własne nieszablonowe pomysły.
Polem do rozwoju kreatywności są także zadawane przez rodziców pytania. Pytaj zawsze tak, by dziecko miało szansę na pełną odpowiedź w zamian za zdawkowe „tak” lub „nie”. Zamiast pytać, czy zjadło w przedszkolu śniadanie, zapytaj CO jadło. Niewielka różnica, a jednak o niebo większe pole do popisu i szansa na wywiązanie się ciekawej rozmowy i zacieśnienie relacji.
Pozwól dziecku błądzić
Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Badania wykazują jednak, że roztaczanie nad dzieckiem parasola ochronnego i chronienie go przed każdym błędem jest uniemożliwieniem mu rozwoju kreatywności. Aby dziecko nauczyło się radzić sobie w każdej sytuacji, warto, by czasem popełniło błąd. To na nich w końcu uczymy się najlepiej. Nie warto także zbyt często chwalić ani krytykować dziecka- złotym środkiem jest umiar i naturalność.
Szkodliwe media
Wielu rodziców zapewne zastanawia się, skąd wzięła się tak ogromna krytyka korzystania z mediów przez małe dzieci. Co jest złego w bajce? Otóż, według badań, oglądanie telewizji przez dziecko do lat 2 wprowadza umysł w stan bierny. W takim stanie umysł nie rozwija się, podobnie, jak kreatywność. O szkodliwości mediów na mózg malucha pojawi się zupełnie inny artykuł, warto jednak wspomnieć, że według najnowszych zaleceń, dzieci do lat 2 nie powinny mieć kontaktu z mediami.
Albert Einstein powiedział, że „Kreatywność to inteligencja w trakcie zabawy”. Pozwólmy więc dzieciom na tą zabawę, bo to właśnie swobodne eksplorowanie świata jest najlepszą drogą do pełnego rozwoju małego człowieka.